23 Haziran 2015 Salı

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?


Alttaki bilgiler kaynakçadan alınma, çoğumuzun bildiği, genel bilgilerdir. Hayatına dair açıklamakta olduğum bilgilere sahipseniz benim yazdığım makaleye direk geçiş yapabilirsiniz. Yazının aralarında kaynakça olarak Wikipedia web sitesinin linkini ve  Recep Tayyip Erdoğan portresi linklerini de bulabilirsiniz..

İlk seneler..
26 Şubat 1954 yılıydı. İstanbul Beyoğlu ilçesinde Kasımpaşa semtinde, geleceğin büyük siyasetçilerinden biri dünyaya gözlerini açmıştı. Evet arkadaşlar hepimizin bildiği bir isim Recep Tayyip Erdoğan.

İlkokul ve Lise Yılları..
Ahmet Erdoğan’ın oğlu Recep Tayyip Erdoğan ilkokul eğitimini 1965 Piyalepaşa’da, lise eğitimini de yatılı olarak okuduğu Fatihte bulunan İstanbul İmam Hatip Lisesinde okudu. İmam Hatip liseleri için uygulanan kısıtlamalar nedeniyle Liseyi dışarıdan bitirme sınavlarıyla vererek 1973 de Eyüp Lisesinden mezun oldu.

Üniversite Yılları..
1977-1978 eğitim-öğretim döneminde İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi bünyesindeki yüksekokullar İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi adı altında birleşti. Erdoğan Şubat 1981'de buradan mezun oldu.

İlk dönem siyasi yılları..
Lise Yıllarında Millî Türk Talebe Birliğine girdi.Millî Selamet Partisi 1975 de Beyoğlu gençlik kolu başkanlığına, 1976 da ise Millî Selamet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı oldu.12 Eylül Darbesinden sonuna kadar görevini sürdürdü. 1982 de askerliğini yaptı. Dört aylık acemiliğini İstanbul'un Tuzla ilçesindeki Tuzla Yedek Subay Piyade Okulu'nda yapmasının ardından kıt'a hizmetini Kâğıthane'deki 3. Kolordu 6. Piyade Tümeni 77. Piyade Alayı Karargâh Servis Bölüğü'nde, kantinlerin idaresinden sorumlu subay olarak gerçekleştirdi.

1983 de kurulan Refah partisiyle siyaset hayatına geri dönen Recep Tayyip Erdoğan 1984 yılında Beyoğlu ilçe başkanı oldu. 1985 de düzenlenen genel kongrede Merkez Karar ve Yürütme Kurulu üyesi seçilirken, aynı yıl partinin İstanbul il başkanlığına getirildi. 26 Mart 1989'daki yerel seçimlerde Beyoğlu belediye başkan adayı oldu.

%22,83 oranında oy toplayan Erdoğan, %29,29 oranında oy alan Sosyaldemokrat Halkçı Parti adayı Hüseyin Aslan'ın gerisinde kalarak belediye başkanı seçilemedi. Sonuç birleştirme tutanaklarında usulsüzlük olduğunu öne sürerek seçim sonuçlarına itiraz eden Erdoğan, İlçe Seçim Kurulu Başkanı 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Nazmi Özcan'a hakaret ettiği gerekçesiyle Özcan tarafından mahkemeye verildi ve 18 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı. Beyoğlu 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmalarına katılmayan Erdoğan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Yaklaşık bir ay sonra, 27 Nisan günü tutuklandı ve bir hafta kadar Bayrampaşa Cezaevi'nde kaldıktan sonra 500 bin lira kefaretle serbest bırakıldı.

20 Ekim 1991'deki genel seçimlerine Refah Partisi'nin İstanbul 6. bölge 1. sıradan adayı olarak girdi. Seçimlere Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile ittifak yaparak giren Refah Partisi, İstanbul'dan %16,73 oranında oy aldı. 19. dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine giren Erdoğan, ilk kez uygulanan seçmenlerin parti milletvekillerini sıralamaya bakmadan tercih edebildiği tercihli oy sisteminde seçmenlerin tercihini ikinci sıradaki aday Mustafa Baş'tan yana kullanması sebebiyle, sonuçların belli olmasından birkaç gün sonra Erdoğan'ın milletvekilliği Baş'a geçti. Sandıklardan Erdoğan'a yaklaşık 9 bin tercihli oy çıkarken, Baş'a yaklaşık 13. bin oy çıkmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönem..
27 Mart 1994'teki yerel seçimlerde İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı için Refah Partisi; Erdoğan, Ali Coşkun, Nevzat Yalçıntaş, Temel Karamollaoğlu ve Veysel Eroğlu için kamuoyu araştırması yaptırmıştı. 15 Ocak 1994 günü parti başkanı Necmettin Erbakan tarafından Erdoğan'ın İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı olacağı açıklandı. Seçimlerde Erdoğan %25,19 oy oranı alarak İstanbul'un İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilmesi olmuştur.

Başbakanlık dönemi..
2007 yılında 23.Dönem Milletvekil seçimlerinde %46.6 oy alarak, 341 milletvekili çıkaran Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) , Recep Tayyip Erdoğan’ı başbakanlık koltuğuna 2. kez taşımış oldu. 12 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oy yüzdesini %49,83'e çıkarmış ve Türkiye genelinde 21.399.082 oy alarak toplamda 327 milletvekili ile üçüncü kez hükümet kurma yetkisini kazanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Dönemi
Erdoğan, 10 Ağustos'taki seçimleri %51,79 oy ile kazanarak Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi. 29 Ağustos'ta yemin ederek göreve başladı. Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Toplantısı'nda Konuşması, 18 Eylül 2014 Erdoğan, 29 Ekim 2014 günü ilk defa uzun zamandır yapımı süren yeni  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı tanıttı. 200.000 metre kare ve 1150 odadan oluşan saray, Beyaz Saray'ın 40 katı olan büyüklüğü ve başlangıçta 300 milyon TL denilmesine rağmen yaklaşık 1.5 milyar TL'ye tamamlanması yüzünden tartışmalara yol açtı. CHP'li vekiller binanın kaçak olduğunu iddia ederek, yıktırmak için çalışmalara başladı.

Arkadaşlar genel bilgileri özet olarak sıralayıp geçtim. Wiki sitesinden yardım aldım. Bu genel bilgilerden sonra artık kendi yazımımla devam edebilirim diye düşünmekteyim.

Bildiğiniz ve ya bilmediğiniz bilgiler olduğunu düşünmekteyim bu yazıda. İlk öncelikle Türkiye’ye katkısından bahsedeceğim.

2002-2014 Yılları

Altyapı ve Ulaşım
2003 yılında ülke genelindeki bölünmüş yollar 4.387 km,  otoyolların uzunluğu 1.714 km iken 2013 yılında bölünmüş yollar 20.807, otoyolların uzunluğu 2.244 olmuştır. 1993 yılında inşası başlamış olan Bolu Dağı Tüneli ve 2000 yılında inşasına başlamış olan Nefise Akçelik Tüneli 2007'de tamamlandı, 2011'de ise halen yapımı devam eden Avrasya Tüneli ve Konak Tüneli'nin temelleri atıldı. Türkiye'nin ilk denizaltı tüneli olan ve İstanbul Boğazı'nın altından geçen Marmaray'ın 2004'te başlayan inşası 2013'te tamamlandı.

Haberleşme
E-Devlet projesinden az bahsetmek istiyorum. Ben bir yazılımcı olarak şunu söyleyebilirm ki ben bunu düşünmüştüm :). Eğer çağımız teknoloji çağı ise bu gerekliydi. Fakat projenin hala tam olarak tamamlandığını düşünmemekteyim. Yani hala geliştirilebilir. Proje 2008 de devreye girmiş olup şimdi gayet iyi seviyelere yükselmiştir. Daha detaylı kişisel düşüncelerimi ilerleyen zamanlarda buradan paylaşırım.

Eğitim
UNİCEF işbirliği ile başlatılan “Haydi Kızla Okula!” kampanyasıyla ülkedeki kızların okula gitmesi ve eğitim seviyesindeki cinsiyet dengesizliğin ortadan kalkması amaçlanmıştır.

2008 yılında her il en az 1 üniversite sahibi olmuştur.

2012-2013 eğitim-öğretim döneminde itibaren uygulanan 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim sistemine geçildi.

Ekonomi
2003 yılından 2009'a kadar Türkiye ekonomisi büyüme göstermiş ve Türkiye'nin GSMH'si Dünya toplamının %1,11'inden yüzde 1.37'sine yükselmiştir. Ayrıca Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'na olan borcu bitirildi.

Arkadaşlar 10 yıl içinde çok yapılan şeyler var ama eğer öğrenmek isteyen olursa Wiki Sitesinden inceleyebilir.

Özel Hayatı..
4 Temmuz 1978 günü verdiği bir konferansta tanıştığı 1955 doğumlu Emine Gülbaran ile tanışmış ve ardından evlenmiştir. Emine Erdoğan ile Recep Tayyip Erdoğan'ın Ahmet Burak ve Necmettin Bilal isminde iki oğlu, Esra ve Sümeyye isminde iki kızı bulunmaktadır.


Adına bestelenen şarkılar, yazılan şiirler de bulunmaktadır. Kişiye özel tasarlanan Recep Tayyip Erdoğan Portesi de bulunmaktadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder